Czy alkoholizm jest chorobą? Czy alkoholizm jest chorobą?

W spożywaniu alkoholu nie ma niczego złego – problem rozpoczyna się jednak wtedy, gdy pity jest on w zbyt dużych ilościach i za często.

Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm często nazywane jest również chorobą alkoholową, nierzadko także określaną jako choroba śmiertelna i nieuleczalna.

Często jednak możemy spotkać się ze zdaniem, że alkoholizm nie jest chorobą taką samą jak inne schorzenia. W końcu do jego powstania dochodzi przeważnie na skutek decyzji osoby uzależnionej. Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z uzależnieniem, które możemy jak najbardziej określić mianem schorzenia.

Objawy choroby alkoholowej:

  • głód alkoholowy – silna potrzeba spożywania alkoholu
  • zaburzona zdolność do kontrolowania picia alkoholu
  • picie alkoholu w celu złagodzenia zespołu abstynencyjnego albo jego zapobieżenia
  • objawy abstynencyjne pojawiające się przy braku alkoholu, w tym nudności, drżenie mięśni, przyspieszone bicie serca, zaburzenia snu, drażliwość, lęki, wymioty, biegunki
  • picie alkoholu nawet pomimo wiedzy na temat jego szkodliwości
  • zmieniona, przeważnie zwiększona tolerancja alkoholu
  • zmniejszenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu
  • zaniedbywanie innych rozrywek, zachowań, zainteresowań

Zatem jeśli obserwowane są takie właśnie objawy, mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu, czyli z chorobą alkoholową, która wymaga odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć alkoholizm?

Istnieje wiele metod leczenia alkoholizmu. Niektórym osobom o silnej woli udaje się samodzielne porzucenie nałogu. Inne z kolei potrzebują wsparcia z zewnątrz.

Leczenie choroby alkoholowej polega obecnie głównie na terapiach psychologicznych, rzadziej na leczeniu farmakologicznym. Leczenie prowadzone jest w specjalistycznych ośrodkach, na przykład w ośrodku Centrum Dobrej Terapii ograniczpicie.pl znajdującym się w Krakowie.

Wsparcie oferowane w Centrum Dobrej Terapii to zarówno programy krótkoterminowe, jak również długoterminowe, które bazują na nowoczesnych metodach utrwalania zdrowych nawyków i dążenia do zapobiegania nawrotom choroby. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: ograniczpicie.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*