Czym jest sibutramina?

W pogoni za jak najlepszą sylwetką próbujemy tysięcy specyfików oraz mniejszych, czy większych zmian w życiu. Jednym ze środków, które mogą pomóc w walce z zbędnymi kilogramami jest sibutramina. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest ten środek.

Czym jest sibutramina?

Jest to związek chemiczny mający za zadanie zahamować łaknienie jednocześnie zwiększając uczucie sytości. Często stosowany jako lek anorektyczny. W dawnych czasach sibutramina stosowana była jako lek na otyłość, jednak występowanie dużej ilości poważnych skutków ubocznych sprawiło, że szybko zaprzestano jej stosowania.

Sibutramina jest skutecznym środkiem na odchudzanie. Hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny, serotoniny i dopaminy oraz podnosi wydolność organizmu. Ze względu na to działanie była często wykorzystywany w sporcie. Obecnie znajduje się na liście substancji zakazanych.

Działanie

Mechanizm działania polega na wychwycie zwrotnym neuroprzekaźników dzięki czemu wzrasta ich stężenie. Związek ten zwiększa ilość spalanych kalorii po spożyciu posiłku, nasila poczucie sytości i zwiększa termogenezę organizmu, co przekłada się na szybki spadek masy ciała. Mocno pobudza ośrodkowy układ nerwowy i zwiększa wydolność fizyczną, przez co ćwiczenia mogą dawać dużo lepsze efekty przy zachowaniu takiego samego poziomu wysiłku. Sibutramina przyspiesza również pracę serca i metabolizm.

Skutki uboczne

Sibutramina może wywoływać wiele skutków ubocznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka takie jak:

  • wzrost ciśnienia krwi
  • zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu
  • bezsenność
  • wzrost poziomu agresji
  • znaczne pogorszenie nastroju, które może doprowadzić do depresji
  • częste bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, napady gorąca i nadmierna potliwość, suchość w jamie ustnej, zaburzenia miesiączkowania

Substancja ta jest niebezpieczna w szczególności dla osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Nawet niewielkie jej ilości mogą doprowadzić do śmierci.

Stosowanie sibutraminy

Preparaty zawierające sibutraminę należy stosować tylko i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Sibutramina jest substancją stosowaną doustnie tylko i wyłącznie w przypadku otyłości wysokiego stopnia. Dawka preparatu ustalana jest przez lekarza. Zazwyczaj jest to 10mg dziennie, z możliwością zwiększenia w razie konieczności. Specyfik ten zwykle podawany jest rano.

Długotrwałe stosowanie sibutraminy nie jest wskazane i pod żadnym pozorem nie należy zwiększać przepisanych dawek na własną rękę, gdy efekty nie są zauważalne. W tym wypadku należy odstawić lek.

Sibutramina, kiedyś zwana cudownym lekiem na otyłość, dziś jest środkiem wysokiego ryzyka, który może być groźny dla zdrowia i życia. Najlepiej świadczy o tym to, że jest zabroniona w sporcie i uznawana jako środek dopingujący. Sibutramina powinna być włączana do diety tylko w ostateczności i przez lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*