Czym tak naprawdę zajmuje się specjalista chirurgi onkologicznej?

Kiedy należy iść do onkologa? Czy możliwe jest pozbycie się nowotworu za pomocą chirurgi onkologicznej? Często dość niepozorne czynniki mogą być objawami nowotworowymi. W tym artykule zaznajomisz się z tym jaki sposób jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej sprawdzonych, jeżeli chodzi o walkę z rakiem.

Czym zajmuje się chirurg onkolog?

Chirurgia onkologiczna to jeden ze sposobów walki z rakiem, który cieszy się swą skutecznością już od kilku dekad. Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się przede wszystkim usunięciem ogniska pierwotnego nowotworu, a także całego narządu, który jest zainfekowany wraz z węzłami chłonnymi, które również narażone są posiadanie macierzystych komórek nowotworowych. W przypadku powierzchownych zmian zlokalizowanych na ciele człowieka pomocnie wystarcza zastosowanie zabiegu kriochirurgii, czyli zamrażaniu znamienia ciekłym azotem. Jednakże, by całkowicie się go wyzbyć należy poddać się elektrochirurgii, która niszczy powierzchowne zmiany na ciele poprzez zastosowanie prądu wysokiej częstotliwości.

Stereotyp związany z chirurgią onkologiczną

Wielu pacjentów chorujących na nowotwór nadal tkwi w przekonaniu, że rak boi się noża, czy też skalpela. Podążając tym tropem, stereotypowo myśli się, że nowotwór po zabiegu chirurgi onkologicznej jakoby w przenośni „zezłości się” na nas doprowadzając do przerzutów. Cały stereotyp wiążę się z tym, że jeszcze kilka dekad temu mimo stosowania chirurgi onkologicznej rak powtórnie powracał. Jednakże warto wiedzieć dlaczego tak było. Dawniej albo zmianę nowotworową wycinano po kawałku, ewentualnie kilka razy albo całkowicie powierzchownie, czyli wyłącznie znamię, które było widoczne na skórze. Nie trudno się dziwić, że nowotwór nawracał się, a opinia na temat tego sposobu leczenia wśród pacjentów nie była zbyt przychylna. Jednakże wraz z postępem medycyny, obecnie lekarze są o wiele bardziej świadomi natury choroby nowotworowej oraz jej złożoności.

Jak należy zdecydować się na zabieg chirurgii onkologicznej?

  • zdefiniowanie rodzaju nowotworu – podstawowymi elementami przy rozpoznaniu nowotworu są: wywiad chorobowy, badanie przedmiotowe oraz analiza wyników badań obrazowych, a jeśli to możliwe, również postawienie wstępnej diagnozy, gdzie finalnie możliwe jest rozpoznanie nowotworu.
  • określenie stopnia zaawansowania nowotworu – jeżeli pragniemy planowo przygotować leczenie choroby nowotworowej, niezbędne jest ustalenie stopnia zaawansowania choroby. Ważna jest informacja, czy guz obejmuje niewielki fragment narządu, czy też zdążył się rozprzestrzenić w postaci przerzutów.
  • ocena stanu ogólnego pacjenta – zbyt nadmierne skupianie się na elementach badań związanych z nowotworem nie jest prawidłowe, gdyż możemy przyczynić się do pominięcia oceny stanu ogólnego pacjenta. Takowy aspekt również jest ważny, gdyż w ten sposób określa się czy pacjent wraz z stanem swojego zdrowia jest zdolny do operacji.
  • wybór sposobu leczenia – zabieg chirurgii onkologicznej to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się raka, czy też przeprowadzenia obiecującej w swe rezultaty walki. Jednakże bez precyzyjnego zdefiniowania zaawansowania choroby nie jesteśmy w stanie określić, czy akurat takowe rozwiązanie będzie odpowiednim dla poszczególnego pacjenta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*