Heparyna – ważna w walce z zakrzepami

Problemy zdrowotne prędzej czy później dotyczyć będą większości z nas. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że w pewnym momencie zainteresujemy się dostępnymi preparatami, które mogą sprawić, że poczujemy się lepiej, będziemy zdrowsi. W pewnym wieku problemem stają się choroby układu krążenia, wśród których wymienić należy również zakrzepy pojawiające się w żyłach i tętnicach. W tej sytuacji należy sięgnąć po leki przeciwzakrzepowe, które mają ochronić nas przed potencjalnym zawałem mięśnia sercowego bądź udarem mózgu. W tych preparatach stosowana jest heparyna, którą postaramy się w tym wpisie przedstawić.

Czym jest heparyna i kiedy się ją wykorzystuje?

Heparyna to składnik, który wytwarzany jest w organizmie między innymi w komórkach wątroby, serca, płuc, jelit. Charakteryzuje się silnym działaniem hamującym krzepnięciem krwi. Do medycyny heparyna wprowadzona została rok przed II wojną światową jako składnik żeli i aerozoli, które miały formę stosowania naskórnego bądź również w formie płynnej jako składnik podawany dożylnie lub podskórnie. W przypadku stosowania podskórnego czy przygotowywano heparynę z małą masą cząsteczkową. Przede wszystkim podawana jest ona osobom, które są unieruchomione z powodu urazów, w trakcie hemodializ i w czasie leczenia problemów związanych z chorobą zakrzepowo – zatorową. Może być także stosowana w przypadku działań profilaktycznych. Heparyna stosowana w formie naskórnej jest przeznaczona w przypadku żylaków kończyn dolnych, przy krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach oraz w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych.

Dlaczego warto stosować heparynę?

Jak pokazują nam badania heparyna wykazuje wielokierunkowy wpływ na nasz organizm. Warto więc poznać ją nieco lepiej i dowiedzieć się dlaczego warto ją stosować. Można więc wskazać następujące zalety heparyny:

– charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym

– działa przeciwwirusowo

– wykazuje działanie przeciwłuszczycowe

– zmniejsza poziom cholestrolu we krwi

wykazuje działanie immunosupresyjne.

Warto jednak wskazać, że mimo dostępności heparyny bez recepty lepszym rozwiązaniem są te preparaty, które wydawane są z receptą, ponieważ mają heparynę drobnocząsteczkową. Charakteryzuje się ona lepszą biodostępnością i łatwiej będzie kontrolować jej podawanie dzięki czemu będzie bezpieczniejsza. Warto także wskazać, że nie podajemy heparyny w formie tabletek, ponieważ w tej postaci nie będzie się wchłaniać z przewodu pokarmowego i nie wykaże żadnego działania na organizm.

Czytaj także: Heparyna – właściwości i przeciwwskazania

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*