Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie?

Aby być pewnym, że nasz plan treningowy przynosi efekty, o których marzymy, musimy je systematycznie kontrolować. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wprowadzić za wczasu odpowiednie zmiany do naszej diety lub zestawu ćwiczeń. W jaki sposób to robić? Najbardziej popularnym sposobem jest pomiar masy ciała, ponieważ wystarczy do tego zwykła waga łazienkowa. Jednak warto mieć świadomość, że masa ciała nie jest wskaźnikiem, któremu możemy w pełni ufać. Dlaczego? Gdy dokonujemy kompozycji i przybieramy masę mięśniową w miejsce tkanki tłuszczowej, nasza waga może nawet znacząco wzrosnąć, ponieważ mięśnie są dużo cięższe niż tłuszcz. Jaki jest więc najlepszy sposób na kontrolowanie efektów? Musimy dowiedzieć się jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie. Niezastąpionym narzędziem do tego jest analizator składu ciała.

Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie?

Analizatory stają się coraz bardziej popularne, możemy spotkać je w gabinetach dietetycznych, siłowniach albo salonach SPA. Korzystając z nich dowiadujemy się nie tylko ile kilogramów nam ubyło, ale czy tracimy to, co chcemy, czyli tkankę tłuszczową.

Zasada działanie analizatorów polega na bioimpedenacji elektrycznej. Oznacza to, że słaby impuls elektryczny przechodzi przez nasze ciało. Takie tkanki jak mięśnie zapewniają dobre przewodnictwo, ponieważ zawierają dużo wody i powodują niższy opór. Wysoka częstotliwość impulsów elektrycznych dociera do wnętrza tkanek i mierzy w nich zawartość płynów. Jak wygląda taki pomiar? Stajemy na platformie i trzymamy się za specjalne uchwyty przez kilkanaście sekund. Analizator dostarcza na informacji o tym, gdzie magazynowa jest w naszym organizmie woda oraz nadprogramowa tkanka tłuszczowa. Takie dane są niezbędne, aby dostosować indywidualny program treningowy oraz zwrócić uwagę na rozwijające się choroby. Czy zdarzyło się nam, że wylewamy siódme poty na treningu oraz trzymamy się rygorystycznej diety, ale wciąż nie ma efektów? Być może musimy dokonać jakichś zmian, badanie analizatorem składu ciała może nakierować nas na właściwą drogę.

Jest to w pełni bezpieczna, bezinwazyjna metoda, nawet dla osób z poważnymi schorzeniami. Co więcej, analizatory składu ciała, są bardzo przydatne również w medycynie. Dostarczają nam informację o zawartości wody u osób z chorymi nerkami. Są przydatne przy badaniu obrzęków. Osoby starsze korzystają z badania masy mięśniowej w przypadku sarkopeni oraz aby kontrolować jak przebiega rehabilitacja. Po złamaniach, na analizatorach sprawdza się efekty fizjoterapii.
Czym musi wyróżniać się dobry analizator ciała?

Nie każdy sprzęt jest rzetelny. Aby otrzymać pomiary rzeczywiste analizator nie powinien opierać się na danych empirycznych. Co to znaczy? Są to takie dane jak wiek, płeć, tryb życia albo budowa ciała. Gdy analizator żąda takich informacji przed dokonaniem analizy, oznacza, że będzie to tylko pomiar szacunkowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z niestandardową sylwetką. Na przykład u bardzo wytrenowanych kobiet lub drobnych, ale otłuszczonych mężczyzn. Dobry analizator ciała jest w stanie dostarczyć nam informacji na temat naszego ciała z dokładnością 98%. Pomiary powinno się wykonywać na boso. Dobry analizator nie bada ciała jako całości, ale analizuje poszczególne części takie jak dolne i górne kończyny czy tułów. Warto zwracać uwagę również na solidność i wykonanie konkretnego sprzętu. Urządzenia mogą być połączone z komputerem lub telefonem oraz bezpośrednio drukować wynik badania. Gdy szukamy profesjonalnego analizatora do siłowni, często w cenie wliczone jest zamontowanie sprzętu oraz szkolenie pracowników.

Analizator składu ciała InBody

Jest to sprzęt specjalistyczny, któremu możemy w pełni zaufać i pozwoli nam systematycznie kontrolować efekty. Nie uwzględnia danych empirycznych. Pomiar jest bardzo szybki, trwa tylko 17 sekund. Szeroka granica masy ciała, wieku oraz wzrostu sprawia, że jest uniwersalny i trafia w potrzeby wszystkich użytkowników. Jest to idealny sprzęt do użytku domowego oraz profesjonalnego w siłowniach lub salach fitness. W tym wypadku oferta obejmuje szkolenie pracowników online oraz dodatkowe materiały szkoleniowe. Niektóre modele idealnie sprawdzają się w ośrodkach zdrowia, szpitalach, klinikach walczących z otyłością lub nawet uczelniach wyższych. Analizator posiada ośmio-punktowy system elektrod. Umieszczone są one po dwie w lewej i prawej stopie oraz w lewej i prawej dłoni. Pomiary dokonywane są zawsze na tym samym obszarze ciała, na przykład dłoni, bez względu na wielkość dłoni lub palców. Produkt wykonany jest z trwałych, najwyższej jakości materiałów, mimo to producent oferuje nam 24 lub 36-miesięczną gwarancje.

Co wchodzi w skład raportu z analizatora składu ciała InBody?

  • masa tłuszczowa (wyrażona również w procentach), również poszczególnych części ciała.
  • masa mięśni szkieletowych.
  • masa ciała, BMI oraz stopień otyłości.
  • zawartość wody i białka oraz minerałów w naszym organizmie.
  • podstawowa przemiana materii.
  • współczynnik WHR, który umożliwia ocenę sylwetki i otyłości.
  • poziom tłuszczu trzewnego, który osiada się na narządach wewnętrznych.
  • kontrola tkanki tłuszczowej i mięśniowej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*