Kogo może dopaść dna moczanowa i dlaczego?

Dna moczanowa to choroba, która dotyka mnóstwo ludzi i jest bardzo dokuczliwa, bowiem doprowadza do silnego bólu w stawach. Warto wiedzieć, że istnieje ona w dwóch formach – formie pierwotnej, dziedziczonej, jak również w formie nabytej. Choroba ta najczęściej występuje u osób, które chorowały na białaczkę, były leczone promieniowaniem, chorowały na choroby nerek. Przyczyn wystąpienia choroby jest zdecydowanie więcej, warto dodać, że dna moczanowa może pojawić się u osób, które źle się odchudzały bądź też nazbyt objadały.

Pacjenci zagrożeni chorobą

Czynniki chorobowe które związane są z dną to tymczasem nie wszystko. Wyróżnić można bowiem również sporo innych czynników, które mogą być powodem zachorowania na dnę mocznową. Kwalifikuje się do nich w szczególności złą dietę, jeżeli ta jest bogata w mięso, podroby mięsne czy owoce morza, może powodować powstanie w organizmie większej ilości kwasu moczowego. Wielkie znaczenie ma także nadmiarowe spożywanie alkoholu, w tym w głównej mierze wódki a także piwa. Niektóre źródła cytują, że wino nie podnosi możliwości wystąpienia choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować nawet osoby, które przyjmują leki bogate w kwas acetylosalicylowy, jak i leki moczopędne. Dna moczanowa to choroba, która znacznie częściej dotyka panów aniżeli pań. W przypadku kobiet zaczyna atakować zazwyczaj dopiero po przekwitaniu, wcześniej kobiece hormony bardzo dobrze chronią organizm. Mężczyźni są zatem zdecydowanie bardziej obciążeni ryzykiem powstania tej choroby, przede wszystkim również dlatego, że to w głównej mierze oni o wiele częściej nadużywają używek i stosują niezdrową, bogatą w mięso dietę. Warto również dodać, że choroba dotyka zwykle osoby po 30 roku życia.

Dna moczanowa to choroba spowodowana nadmiarowym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Na ogół kwas moczanowy odkłada się w stawach, co po prostu wiąże się z rózmaitymi dokuczliwościami bólowymi, które odczuwa chory. Chory, który stosuje leczenie oraz cyklicznie odwiedza reumatologa może zatrzymać postęp choroby, w innej sytuacji niezwykle szybko może spowodować ona wyniszczenie w całym ciele. Nieleczona dna moczanowa może doprowadzić do zajęcia różnych innych narządów i do kolosalnego pogorszenia stanu kondycyjnego chorego. Warto zdać sobie sprawę z tego także, że choroba rozwija się bez objawów, w związku z tym systematyczne wykonywanie podstawowych badań diagnostycznych jest niezwykle ważne. Nawet jeżeli lekarz nie widzi potrzeby wykonania badań diagnostycznych, należy poprosić o skierowanie w sposób samodzielny. Czasami konieczne jest również przeprowadzenie badań, za jakie trzeba niestety zapłacić prywatnie.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*