Leczenie falami uderzeniowymi

Nazwa pochodzi z angielskiego słowa (Extracorporeal shock wave therapy) ESWT i oznacza pozaustrojową falę uderzeniową. Stosowana jest w celu pozbycia się chronicznego bólu pochodzącego z układu mięśniowo-szkieletowego. Fala uderzeniowa wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Działa dzięki wytwarzanemu ciśnieniu, które zbierane jest w specjalnym aparacie. Przy pomocy impulsów jest aplikowana na ciało pacjenta przy wykorzystaniu profesjonalnej głowicy. Fala uderzeniowa dociera w konkretne miejsce i działa na chore tkanki. Likwiduje dokuczliwy stan zapalny w danym miejscu dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu medycznego. Pacjenci często już po pierwszym zabiegu odczuwają znaczącą ulgę, jednak cała terapia powinna składać się z około 5-6 procedur. Zabieg trwa kilka minut i poleca się wykonywanie jego dwa razy w tygodniu.

Na czym polega działanie fal uderzeniowych?

Terapia falami uderzeniowymi polega na blokowaniu wyzwalania oraz przekazywaniu sygnałów bólowych, dzięki drażnieniu błon komórkowych i zakończeń nerwowych. Dodatkowo działające ciśnienie oraz bodźce energetyczne zwiększają metabolizm, sprawiają, że krew w organizmie szybciej krąży oraz dochodzi do lepszej syntezy kolagenu. Dochodzi do rozpuszczenia zwapniałych fibroblastów, polepsza się mikrocyrkulacja i trawienie tłuszczy oraz zmniejsza się napięcie mięśni. Organizm się regeneruje dzięki kolagenowi oraz przyjemnie relaksuje rozluźniając spięte mięśnie.

Fala uderzeniowa – wskazania

Terapia falami uderzeniowymi jest bardzo skuteczna, dlatego też coraz więcej lekarzy poleca ją osobom cierpiącym na bóle powiązane z układem ruchowym i stany pourazowe. Dodatkowo fala uderzeniowa poprawia krążenie krwi oraz przyspiesza metabolizm w komórkach tłuszczowych.

Stosowana jest przez liczne zakłady kosmetyczne i salony SPA w celu pozbycia się cellitu. Oprócz tego fala uderzeniowa jest na tyle efektywna, że często pozwala uniknąć operacji potrzebnej po przeszłych urazach. Falą uderzeniową można leczyć dolegliwości typu:

  • ból barku i nadgarstka
  • zapalenie wiązadła rzepki, inaczej nazywane kolanem skoczka
  • bóle przyczepów ścięgien (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
  • zapalenia przyczepów ścięgien – czytaj więcej
  • ostrogi piętowe
  • bóle w okolicach pachwin i bioder
  • ból pourazowy kończyn (kolano biegacza)
  • dolegliwości pochodzące od ścięgna Achillesa

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania

Korzystanie z terapii falami uderzeniowymi nie jest polecane kobietom w okresie ciąży. Powinny unikać tego zabiegu osoby w trakcie aktywnej choroby nowotworowej lub po przeszłym zawale serca. Terapia nie jest korzystna dla osób, które mają problemy w układem krwionośnym, zwłaszcza z krzepnięciem krwi. Unikać fal uderzeniowych muszą osoby z zaawansowana osteoporozą oraz terapią sterydami. Zabiegi należy przełożyć również, gdy mamy ostre zapalenie lub przechodzimy infekcję zwłaszcza, gdy pojawia się gorączka.

Fala uderzeniowa – efekty

Terapia falami uderzeniowymi pozwala na pozbycie się dokuczliwych bólów układu mięśniowo-szkieletowego. Zabiegi są bardzo skuteczne i potwierdzone klinicznie. Dodatkowo nie szkodzą organizmowi i nie dają efektów ubocznych. Terapia jest nieinwazyjna i efektywnie poprawia stan klinicznych. Dodatkowo zabieg przynoszą długotrwałe rezultaty. Rozpoczęcie terapii nie wymaga okazania skierowania, wystarczy przedstawić zdjęcie RTG lub UGS następującego schorzenia. Podczas zabiegu falami uderzeniowymi niepodawane są znieczulenia oraz środki farmakologiczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*