Monitorowanie zdrowia – po co nam laboratorium diagnostyczne?

Wedle statystyk i badań Polacy należą do narodów najczęściej korzystających z usług lekarza. Jesteśmy po tym względem w europejskiej czołówce. I wcale średnia nie jest zawyżana przez emerytów (których mamy coraz więcej notabene). Badania uwzględniają wszystkie grupy wiekowe. Jak by tego było mało przodujemy także w stosowaniu suplementów diety. W kraju nad Wisłą bardzo dobrze sprzedają się wszelkiego rodzaju witaminy, minerały ale także coraz częściej zioła – dla przykładu czystek, albo nawet błonnik witalny, służący do regulacji pracy przewodu pokarmowego.  Czy jednak należymy do najzdrowszych nacji na starym kontynencie? tutaj już wcale nie jest tak dobrze. Zastanówmy się – dlaczego?

Nie ma prawidłowych nawyków

Wśród wielu powodów i składowych stanu zdrowia Polaków wymienić można na pewno bark odpowiednich nawyków prozdrowotnych. Pod tym względem jesteśmy nadal na szarym końcu europejskiej stawki – wiele pracy przed nami. Bo tak naprawdę wśród dziesięcioleci poprzedzających obecne zmiany ustrojowe utarło się przekonanie, że jeśli coś nam dolega – to dopiero wtedy trzeba iść do lekarza. Czujesz się zdrowo, dobrze? po co sobie zawracać uwagę jakimkolwiek monitorowaniem stanu zdrowia? nasuwa się w związku z tym prosta metafora – to tak jak by jeździć samochodem w ogóle nie zastanawiając się stanem silnika, nadwozia, poziomem oleju czy innymi parametrami. Dopóki jeździ jest dobrze. Coś się zacznie dziać? potem będziemy się martwić.

Magiczna pigułka i suplementy

Potem zaczyna nam coś dolegać i szybko zapisujemy się do lekarza. Większość ma nadzieję, że magiczna pigułka pomoże w prawie każdym przypadku. Innym trendem, który zyskuje na popularności (szczególnie  ostatnio)  są tzw suplementy diety. Praktycznie wszędzie można natknąć się na reklamy polecające nowe cudowne suplementy – które zagwarantują każdemu dobry stan jego zdrowia. Czystek, błonnik witalny, jagody goji, zioła szwedzkie – można wymieniać w nieskończoność.

Jak powinno być? 

No właśnie. Co należy właściwie zrobić z tym tematem? ze zdrowiem? koncepcji jest sporo. Jednak przeważnie te najbardziej banalne i najprostsze są najskuteczniejsze. Mam na myśli monitorowanie własnego stanu zdrowia. Coś takiego jak laboratorium diagnostyczne, albo też badanie kału, badanie moczu, badanie krwi – najczęściej jest kojarzone z wymogiem, który obowiązuje każdego nowego pracownika. Chcemy iść do pracy? koniecznie trzeba zrobić wyżej wymienione badania. One powinny być jednak koniecznością i to systematyczną. To właśnie na ich podstawie można potem kompleksowo sprawdzić co konkretnie zaczyna nam dolegać, albo na co zwracać uwagę. Warto o tym pomyśleć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*