Osobowość borderline: czym jest? Leczenie i charakterystyka.

Osobowość typu bordeline(inaczej osobowość chwiejna emocjonalnie lub osobowość z pogranicza) to z pewnością jedno z najtrudniejszych w leczeniu i diagnozie, najbardziej skomplikowanych a zarazem najbardziej wyniszczających zaburzeń osobowości. Ze względu na skomplikowaną specyfikę, szerokie spektrum możliwych objawów a także podobieństwo do innych zaburzeń psychicznych(przede wszystkim do choroby dwubiegunowej-afektywnej) osoby z zaburzeniem typu borderline bardzo często przez długi czas pozostają bez prawidłowo postawionej diagnozy, a tym samym siłą rzeczy również bez skutecznego leczenia.

Osobowość borderline: czym jest?

Polskojęzyczne nazwy osobowości borderline, czyli „osobowość chwiejna emocjonalnie” oraz „osobowość z pogranicza” mogą dać dość ogólne pojęcie o charakterystyce tego zaburzenia, Osobowość typu borderline to bowiem ciągłe, nieustanne, nie dające cierpiącej na to zaburzenie osobie chwili wytchnienia pomiędzy odmiennymi, często zupełnie skrajnymi stanami emocjonalnymi. Zmiany nastrojów oraz stanów emocjonalnych są typowe dla wszystkich ludzi. W przypadku osób z zaburzeniem typu borderline występują one jednak właściwie bez przerwy, często bez wyraźnych przyczyn, i w sposób radykalny. Taka osoba może być w jednej chwili rozpierana przez entuzjazm, po to, żeby godzinę później popaść w głębokie przygnębienie, czasami z towarzyszeniem myśli samobójczych.

Ze względu na specyfikę tego typu zaburzeń osobowości(w odróżnieniu od na przykład osobowości dyssocjalnej lub osobowości wycofanej osobowość borderline w bardzo wyrazisty sposób manifestuje się w sferze behawioralnej), współżycie oraz relacje emocjonalne z osobą cierpiącą na borderline należą do wyjątkowo trudnych.

Osobowość borderline: leczenie

Zaburzenie osobowości typu borderline, tak samo jak wszystkie inne wzorce osobowości nieprawidłowej, nie jest chorobą psychiczną. Oznacza to, po pierwsze, że osoby cierpiące na borderline nie są psychotykami: bardzo często są to ludzie o wysokiej inteligencji, wrażliwości oraz umiejętności analizowania zarówno samych siebie, jak i innych. Nierzadko są to również osoby wybitnie uzdolnione w określonych dziedzinach. Po drugie, tak samo jak innych typów zaburzeń osobowości, również zaburzenia typu borderline nie leczy się farmakologicznie.

Leki mogą zostać wdrożone jako czasowe wsparcie leczenia podstawowego, którym zawsze może być tylko i wyłącznie psychoterapia. W przypadku osób z zaburzeniem osobowości typu borderline najczęściej stosuje się psychoterapię w podejściu psychodynamicznym, rzadziej klasycznę terapię psychoanalityczną. Terapia w podejściu behawioralno-poznawczym przeważnie nie przynosi większych skutków.

Borderline a choroba dwubiegunowo-afektywna

Ze względu na objawy zaburzenie osobowości typu borderline często jest mylone przez psychiatrów, a nawet przez doświadczonych psychologów klinicznych z chorobą psychiczną znaną jako choroba dwubiegunowo-afektywna. Z tego powodu niezwykle istotne znaczenie ma to, aby diagnozy osoby z podejrzeniem zaburzenia typu borderline dokonywał psycholog kliniczny posiadający doświadczenie w tej konkretnej dziedzinie, tj. diagnostyce osobowości z pogranicza.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy osobowością borderline a chorobą dwubiegunowo-afektywną? Przede wszystkim, ta druga jest chorobą psychiczną, najczęściej nieuleczalną(podobnie jak schizofrenia). Przebieg choroby dwubiegunowo-afektywnej często jest również znacznie poważniejszy, niż ma to miejsce w przypadku osobowości borderline: tutaj już nie mamy do czynienia ze przechodzeniem z jednych stanów emocjonalnych w drugie, lecz z przechodzeniem z psychozy lub manii w stan otępienia lub ciężkiej depresji. Istotne różnice istnieją również w zakresie leczenia: w przypadku choroby dwubiegunowej-afektywnej leczeniem bazowym jest farmakalogia, podczas gdy psychoterapia ma znaczenie raczej pomocnicze.

Więcej na stronie: http://myslowianki.pl/osobowosc-borderline-zdiagnozowac

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*