Paletki do ping ponga – jakie wybrać?

Paletki do ping ponga – jakie wybrać?

Tenis stołowy – nazywany także ping pongiem – jest bardzo przyjemną oraz rozwojową dyscypliną sportu. Powinien spróbować jej każdy, kto chce zacząć prowadzić aktywniejszy tryb życia, ale nie ma jeszcze wystarczająco sił na trenowanie czegoś trudniejszego lub bardziej wymagającego. Grając w ping ponga mocno angażujemy mięśnie pleców, pośladków oraz brzucha.

Niemniej jednak, w tej dziedzinie sportu nie zwojujemy nic gołymi rękoma. Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z tenisem stołowym, musisz zainwestować troszkę w sprzęt, który umożliwi Ci przyjemną grę. Jedną z rzeczy, których z pewnością będziesz potrzebował, jest paletka (nazywana także rakietką) do ping ponga. Rynek jest bogaty w przeróżne propozycje, co może przyprawić potencjalnego kupca o zawrót głowy. Ten krótki artykuł pomoże Ci jednak rozeznać się nieco w temacie paletek do ping ponga. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje paletek

Rakietki do tenisa stołowego są bardzo prostym sprzętem, w obrębie którego nie ma zbyt dużej różnorodności. Niemniej jednak, producenci paletek oznaczają swoje produkty w taki sposób, aby klient wiedział z jakiej jakości sprzętem ma do czynienia. Najczęściej stosowanym systemem oznaczania są gwiazdki. Z reguły paletki mają przydzielone od jednej do dziesięciu gwiazdek.

Nawet jeśli dany producent przyjmie inną skalę oceny, jest ona z reguły na tyle intuicyjna, że nie potrzeba pomocy w jej zrozumieniu.

Parametry paletek

Wyróżnia się trzy główne parametry paletek do ping ponga. Omówmy pokrótce każdy z nich.

– Kontrola – jest to bardzo ważna cecha rakietki do ping ponga. Krótko mówiąc, kontrola pozwala na posyłanie piłeczki w konkretny sposób i w konkretne miejsce. Nierozerwalnie wiąże się ona z innym parametrem, który omówimy za chwilę, a mianowicie z szybkością. Ogólnie rzecz biorąc uznaje się, że im mniejsza jest szybkość, tym większa jest kontrola. Kontrola zależy głównie od rodzaju użytych gum, pianek oraz od wagi paletki.

– Szybkość – ten parametr oznacza po prostu prędkość, z jaką piłeczka może poruszać się po odbiciu. Szybkość paletki zależy od tych samych czynników co kontrola, czyli od: użytych gum, warstw pod nimi oraz wagi całej rakietki.

– Rotacja – jest to bardzo ważny element każdej paletki. Dzięki rotacji jesteśmy w stanie podkręcić piłeczkę w dowolny sposób, co w praktyce okazuje się być świetnym fortelem mającym na celu zaskoczenie przeciwnika. Parametr ten jest zależny bezpośrednio od użytych gum. Oczywiście poziom rotacji w paletce na nic się nie zda, jeśli sam nie nauczysz się podkręcania piłeczki. Nie jest to jednak bardzo trudne – regularny trening z pewnością pomoże Ci opanować tę sztukę.

Na co zatem się zdecydować?

Mówiąc krótko – na jak najlepszy model. Paletka nie jest jedynie pomocnym narzędziem – po jakimś czasie staje się ona przedłużeniem Twojej ręki. Do rakietki łatwo się przyzwyczaić, w związku z czym bardzo trudno byłoby Ci ‚przestawić się’ w przyszłości na inny model. Dlatego też, najlepiej jest od razu zdecydować się na paletkę wysokiej klasy. W tej materii nie warto także oszczędzać – jeśli zakupisz dobry model, nie pożałujesz ani jednej złotówki, którą na niego wydałeś. Życzymy powodzenia w treningach!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*