Podwójne widzenie – przyczyny i objawy

Diplopia, czyli podwójne widzenie, to zjawisko naturalne dla oczu. Nazywamy je fizjologicznym podwójnym widzeniem i występuje u wszystkich zdrowych osób. Problem pojawia się wtedy, gdy podwójne widzenie jest spowodowane chorobą i zaczyna utrudniać nam codzienne funkcjonowanie.(1)

Podwójne widzenie – objawy choroby (1)

Aby odróżnić naturalne podwójne widzenie od patologicznego, należy zwrócić uwagę, co dokładnie dwoi nam się w oczach. W przypadku podwójnego widzenia fizjologicznego obiekt, na którym skupiamy wzrok jest pojedynczy, a podwójne stają się wszystkie punkty dookoła niego. Za to niepokojące jest, kiedy widzimy podwójnie właśnie ten fiksowany punkt. Jeśli skupiamy wzrok na konkretnej rzeczy i okazuje się, że widzimy ją podwójnie, to znak, że cierpimy na patologiczne podwójne widzenie. Każda dorosła osoba bez problemu zauważy, że z jej wzrokiem dzieje się coś niepokojącego. W przypadku małych dzieci można podejrzewać podwójne widzenie, gdy dziecko przymyka jedno oko lub zaczyna nieprawidłowo trzymać głowę.

Podwójne widzenie – przyczyny (1)

Podwójne widzenie może dotyczyć jednego lub dwóch oczu. Przy diplopii jednoocznej powodem nieprawidłowego widzenia mogą być podwichnięcie soczewki, przymglenie rogówki oraz astygmatyzm. Ten problem może się również pojawić przy początkach zaćmy, podczas leczenia korespondencji siatkówkowej i pozaśrodkowej fiksacji siatkówkowej, a nawet przy zaburzeniach psychicznych.

Za to przyczyną podwójnego widzenia dwuocznego jest zwykle złe ustawienie gałek ocznych, przez co ich ruch staje się niesymetryczny. Powodem mogą być też takie choroby, jak guzy oczodołu, złamania oczodołu, niedowłady lub porażenia mięśni gałkoruchowych oraz ostry zez spowodowany dekompensacją zeza ukrytego. W przypadku małych dzieci podwójne widzenie może zaniknąć samoistnie. Wszystko dzięki obronnym mechanizmom ośrodkowego układu nerwowego, który w tym wieku jest bardzo plastyczny i jest w stanie skorygować problem podwójnego widzenia. Niestety w przypadku starszych dzieci, młodzieży i dorosłych te mechanizmy już nie zadziałają.

  1. Kubatko-Zielińska A. Podwójne widzenie (diplopia). http://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/86438,podwojne-widzenie-diplopia Data dostępu: 06.07.2017

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*