Pogorszenie ostrości wzorku – gdzie szukać pomocy?

Pogorszenie wzroku może być powodem pochodzącym z genetyki, złego dbania o oczy lub wynikające z narastającego wieku. Słabnięcie wzroku wraz z wiekiem powiązane jest ze zwyrodnieniem plamki żółtej. To powoli postępująca choroba, której nie da się zatrzymać, jedynie można ją lekko spowalniać.

Do znanych problemów wzroku zaliczymy również krótkowzroczność, dalekowzroczność i zaćmę. Każda z wymienionych dolegliwości wymaga jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Dodatkowo powinna być uzupełniania odpowiednią dietą pełną witamin i luteiny.

Główne przyczyny pogarszania się wzroku wraz z wiekiem

Stały bieg czasu sprawia, że cały organizm ludzki zaczyna się starzeć, dochodzi wówczas do nieuniknionych i nieodwracalnych zmian. Następuje proces upośledzenia funkcjonowania całego organizmu ludzkiego.

Wzrok znacząco zaczyna się pogarszać u pacjentów po osiągnięciu 50 roku życia. Najczęstszymi przyczynami są zwyrodnienia plamki żółtej oraz pogłębienia istniejących i wykrytych już wcześniej wad wzroku.

Plamka żółta

To obszar siatkówki, w którym znajduje się największe skupisko światłoczułych komórek odpowiedzialnych za ostre widzenie kolorów. Fotoreceptory, czyli światłoczułe komórki wraz z wiekiem obumierają i znacząco maleje ich ilość. Zwyrodnienie plamki żółtej to niestety nieodwracalna choroba narządu wzroku. Początkowe objawy są bardzo dyskretne, lecz z upływem czasu mocno się nasilają.

Profilaktyka mająca na celu zmniejszenie pogarszania się jakości wzroku

Rozpoznanie zwyrodnienia plamki żółtej we wczesnym okresie pozwala na zahamowanie i spowolnienie dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzanie odpowiedniej i szerokiej profilaktyki.

Pacjent cierpiący na zwyrodnienie plamki żółtej powinien zacząć prowadzić zdrowy styl życia. Uzupełnić swoją dietę w odpowiednie i wartościowe składniki oraz zadbać o codzienny wysiłek fizyczny. Dieta poprawiająca jakość wzroku musi składać się z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz dużej ilości luteiny. Oprócz tego należy wyjątkowo dbać o oczy, przed wszystkim nie narażać ich na nadmierne oświetlenie. Zaawansowane przypadki zwyrodnienia plamki żółtej polegają zabiegom okulistycznym, wymagających użycia lasera.

Centrum Dobrego Widzenia – pomoc w zakresie polepszenia jakości wzroku

Zauważając u siebie objawy pogorszenia się widoczności powinniśmy natychmiastowo udać się do specjalisty w celu zbadania naszego wzroku. Pomoc wykwalifikowanych i doświadczonych okulistów oferuje Centrum Dobrego Widzenia – Opticon. Pracują tam specjaliści chorób oczu, którzy zajmują się badaniem, diagnostyką i leczeniem oczu. Sprawnie prowadzą okulistykę dziecięcą oraz zajmują się doborem korekcji okularowej. Wykonują leczenie zeza i niedowidzenia, rehabilitacje wzrokową po przeszłych udarach i urazach mózgu, a także pomagają dobrać odpowiednie okulary. Przeprowadzają aplikację soczewek kontaktowych, czyli indywidualnie dobierają szkła kontaktowe i szkolą pacjentów z zakresu ich użytkowania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*