Zatokowy ból głowy – jak z nim walczyć?

Ostry, pulsujący i rozpierający ból głowy towarzyszący zatkanym zatokom pojawia się najczęściej nad ranem, podczas wykonywania szybkich ruchów, a zwłaszcza schylania się oraz przy występowaniu gwałtownych różnic w temperaturze, na przykład przy wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia w upalny dzień. Sposobów na walkę z zatokowym bólem głowy jest kilka, jednak nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia.

Charakterystyka zatokowego bólu głowy

Przyczyną ostrego bólu jest zakażenie zatok, wskutek którego gromadzi się w nich namiar wydzieliny. Przez rozpulchnienie zatok nie może ona swobodnie spływać do nosa i wywołuje ból. Oprócz uczucia rozpierania u nasady nosa, nieprzyjemne kłucie można również czuć w okolicy oczu, policzków, skroni, a nawet wierzchołka głowy. To, w które miejsca ból będzie promieniował zależne jest od rodzaju zaatakowanych zatok – klinowe będą sięgały aż do ucha, natomiast szczękowe obejmą zęby i żuchwę.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Przy pojawieniu się pierwszych objawów takich jak swędzenie nosa, sucha śluzówka czy uczucie zatkania warto sięgnąć po preparaty, które złagodzą powstające dolegliwości. Na disnemar.pl znajdziemy preparat, który swym działaniem ułatwia swobodne oddychanie, usuwa gromadzącą się wydzielinę i pomaga usunąć osiadające alergeny. Fizjologiczny roztwór soli mineralnych jest bezpieczny dla alergików i dzieci – można go stosować już od pierwszego dnia życia. Regularna aplikacja zminimalizuje ryzyko powstania ostrego zapalenia zatok, któremu będzie towarzyszyć silny ból głowy.

Inne sposoby na walkę z zatokowym bólem głowy

Kiedy ból jest bardzo silny, należy wybrać się do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk, lek przeciwobrzękowy lub przeciwhistaminowy. Osoby dorosłe mogą wspomagać się także domowymi sposobami łagodzącymi nieprzyjemne kłucie. Często stosowaną metodą są inhalacje parą wodną z dodatkiem ziół i soli, irygacje specjalnymi roztworami, a także ogłady i kompresy. Jednak w przypadku dzieci disnemar.pl to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*