Czy nowe prawo Kalifornii dotyczące urlopu rodzicielskiego będzie miało zastosowanie do Twojej małej firmy?

Ustawodawca kalifornijski przyjął ustawę, która rozszerzyłaby przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego w stanie, aby objąć więcej małych i średnich firm. Obecnie przepisy wymagające urlopu rodzicielskiego stosuje się tylko do pracodawców z 50 lub więcej pracowników. Ustawa ta, jeśli zostanie zatwierdzona przez gubernatora Jerry’ego Browna, wymagałaby od pracodawców zatrudniających od 20 do 50 pracowników, aby również oferowali urlopy rodzicielskie.

Zwolennicy nowego prawa mają nadzieję, że gubernator Brown zmienił zdanie, ponieważ w zeszłym roku zawetował podobną ustawę w interesie ochrony małych firm. Podczas gdy małe firmy prawdopodobnie odczują koszty najbardziej, rozszerzenie do firm tak małych jak 20 pracowników zapewni prawie 3 miliony więcej Kalifornijczyków z możliwością wzięcia urlopu rodzicielskiego.

Czy prawo federalne nie wymaga urlopu rodzicielskiego?

Tak. Zgodnie z Family Medical Leave Act, pracodawcy zatrudniający 50 lub więcej osób, którzy spełniają inne wymagania, są zobowiązani do zapewnienia do 12 tygodni bezpłatnego czasu wolnego w roku dla wykwalifikowanych pracowników, aby albo związać się z nowym dzieckiem, albo opiekować się chorym członkiem rodziny. Oprócz przepisów federalnych, wiele stanów przewiduje dodatkowe wymagania, takie jak wymaganie od pracodawcy płacenia procentu wynagrodzenia pracownika przez pewien okres czasu.

Jak moja firma może sobie na to pozwolić?

Największym kosztem wydaje się być pozyskanie niezbędnego personelu tymczasowego na czas nieobecności pracowników na dłuższych urlopach. Przeciwnicy szczególnie zwracają uwagę na dotkliwy wpływ na małe firmy z wieloma lokalizacjami, z których każda ma tylko kilku pracowników. Na szczęście, nowe prawo nie rozszerza wymagań, za które firmy muszą płacić pracownikom na urlopie wychowawczym, choć wymaga, aby świadczenia medyczne były kontynuowane.

Dla niektórych małych firm, jeśli nowe prawo przejdzie, zmiany operacyjne mogą pomóc w uniknięciu konieczności dostosowania się do niego. Na przykład, firmy, które zatrudniają tylko kilka więcej niż 20 pracowników mogą ocenić potrzeby kadrowe i zredukować zatrudnienie do 19 osób. Praca może być zlecana niezależnym wykonawcom lub zewnętrznym sprzedawcom, aby pomóc w redukcji zatrudnienia.

Jednakże, jeśli rozważasz zmniejszenie firmy w celu spełnienia wymogów, przed podjęciem działań należy zasięgnąć porady prawnej od doświadczonego prawnika specjalizującego się w prawie pracy. Jeśli wydaje się oczywiste, że prowadzisz zwolnienia, aby utrzymać się z dala od wszelkich spraw zgodności z rządem, pracownicy mogą czuć się niesprawiedliwie wyróżnione do wypowiedzenia, co może skutkować niesłusznych roszczeń wypowiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *